AĞIN KÖPRÜSÜ'NÜN YENİ İHALESİ 2011'DE

Elazığ'ın Ağın ilçesinde ulaşımın karayoluyla sağlanması amacıyla yapımı planlanan ve 2001 yılında temeli atılan köprü projesinin iptal edildiği ve yerine yeni bir proje hazırlanarak yapımın gerçekleştirileceği bildirildi.

24 Aralık 2010 Cuma 23:30 < İLÇE
Elazığ'ın Ağın ilçesinde ulaşımın karayoluyla sağlanması amacıyla yapımı planlanan ve 2001 yılında temeli atılan köprü projesinin iptal edildiği ve yerine yeni bir proje hazırlanarak yapımın gerçekleştirileceği bildirildi.

Dokuz yıl önce yapımına başlanan köprü yapımı ile ilgili olarak kamuoyuna doğru bilgi verilmediğini belirten Karayolları 8. Bölge Müdürü Yasin Altunyuva, "Bu köprünün temeli atılırken köprünün maliyetinin 5 milyon TL olacağı belirtilmiş. Oysa bu proje yaklaşık 45 milyon TL'ye mal olacak bir proje. Biz sosyal amaçlı olarak yapılacak bu köprü üzerinde yaklaşık bir yıldır çalışıyor, yeni bir proje hazırlıyoruz. Çünkü bu köprü kendi alanında dünyada ikinci büyük köprü olacak. Köprünün orta açıklığı 280 metre. Köprünün gergi kablo sistemi ile yapılması planlanıyor. İlgili proje firması çalışmalarını devam ettiriyor. Bu çalışmalarda sona gelindi. 2011 yılının ilk diliminde projenin ihalesinin yapılmasını planlıyoruz" dedi.

Ağın Köprüsü ile ilgili olarak çeşitli polemiklerin yaşandığını belirten Altunyuva, şunları söyledi:

"Kimse doğruyu bilerek açıklama yapmıyor. Böyle olunca da kamuoyuna doğru bilgi verilmiyor. Biz bu köprüyü yapma adına gerçekten son yıllarda önemli girişimlerde bulunduk. Yapılan projenin yanlışlığını gördük. Yeni bir proje hazırlıyoruz. Bu proje önemli bir çalışma olduğundan rüzgarın köprüye etkisini bile hesaplattırıyoruz. Hazırlanan proje ile köprünün maliyeti yaklaşık 45 milyon TL'yi bulacak. Devletin bu projeye vereceği ödenek yılda 10 milyon lira olsa yapımı dört yıl sürecek. Yani proje büyük ve önemli bir proje. Biz de bu nedenle tüm hesaplamaların ve çalışmaların tamamlanmasının ardından ihaleye çıkılmasını bekliyoruz. Bize tepki veriliyor. Oysa zamanında doğru bilgi verilmiş olunsaydı bu tepkiler olmayacak, vatandaşların dokuz yıldır bu köprü neden bitirilmedi soruları olmayacaktı."

HG
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Serdar Akay - 25 Aralık 2010 Cumartesi 16:47
    2001 yılında koalisyon Hükümeti döneminde temeli atıldı.Aradan geçen 9 yılda 4 seçim öncesi Bakanlar gezdi.Biteceğine dair sözler verildi.Bu köprünün maliyeti Malatya Beylerderesi Viyadüğünün maliyeti kadar,ama Beylerderesi Viyadüğü 3 yılda tamamlanırken Ağın köprüsünün 9 yıl artı en az beş yıl daha beklemesinden sözediliyor.Tabi 2011 de başlandığında dahi ne zaman biteceği de ödeneğe bağlı,ödenek demek vekillerin devreye girip bastırması gerekiyor.Ama ortada vekil yok
DÖVİZ KURLARI
USD 6.6029     EURO 7.2441     IMKB 89644     ALTIN 335,600    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by