BERLUSCONİ ERBAKAN'I HAKLI ÇIKARDI

Beraberinde 8 bakanla birlikte üç günlük resmi bir ziyaret için İsrail'e gelen Berlusconi, "Siyasette öncü biri olarak en büyük arzum, İsrail'in AB üyeliğini sağlamaktır" dedi.

04 Şubat 2010 Perşembe 09:58 < DÜNYA
     İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi resmi ziyaret için aralarında 7 bakanın da olduğu yüz kişilik bir heyetle gittiği İsrail’de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Berlusconi, “Benim rüyan İsrail’i AB’de görmek. Gururluyuz, çünkü bizim Yahudi-Hristiyan kültürümüz Avrupa medeniyeti için temel oluşturdu” dedi.

      İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise Berlusconi’ye ilk ismiyle seslenerek, “Sevgili Silvio. Sizi burada, Kudüs’de görmekten çok mutluyuz. İtalya, İsrail’in en yakın dostlarından biri. Sizin ziyaretiniz bizim için tarihi önem taşıyor” diye konuştu.

      Berlusconi, Kudüs Medeniyetler Parkı’na beraberinde getirdiği zeytin fidesini diktikten sonra Soykırım Müzesi Yad Vashem’i ziyaret etti. Başbakan Berlusconi buradaki anı defterine, “Ruhumuz, böyle bir şeyin gerçek olamayacağını ve asla tekrarlanamayağını haykırıyor” yazdı.

İSRAİL’İN İTALYA’DAN PASDARAN TALEBİ

      Bu arada İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Shalom, “AB’nin siyah terör listesine Pasdaran’ın da eklemesi için İtalya’nın yardımını istedik” açıklamasında bulundu. İtalya’nın AB Politikaları Bakanı Andrea Ronchi, “Ben kişisel olarak bu görüşe katılıyorum. En iyi şekilde nasıl yardımcı olacağımızı düşüneceğiz” demekle yetindi.

BAŞBAKANLARIN GÜNDEMİ DE İRAN

      Berlusconi onuruna verilen akşam yemeğinde de İran konusunu gündeme getiren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, “İran, tüm dünyayı tehlikeye atan kanlı bir diktatörlük. Dünya savaşından sonraki en büyük meydan okuma” yorumuna karşılık Berlusconi şöyle konuştu: “Biz dost bir ülkeyiz. Bizden haklarınızı korumak adına her türlü yardımı isteyebilirsiniz. Benim görevim Avrupa ve Dünya liderlerinin, tüm milletlerin nazist Almanya’ya karşı büyük trajedi öncesinde yaptıkları gibi hatalara duyarsız kalmamalarına çalışmak olacak.”

ABBAS İLE DE GÖRÜŞECEK

      İsrail Parlamentosu’nda bir konuşma yapması beklenen Berlusconi, daha sonra Ürdün’e geçerek Filistin lideri Mahmud Abbas (Abu Mazen) ile görüşecek. Berlusconi’nin Çarşamba akşamı İtalya’ya dönmesi bekleniyor.

Erbakan haklı çıkıyor

      54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, hükümetin AB politikasını eleştirirken, AB'nin Türkiye'yi İsrail'e vilayet yapmak istediğini söylemişti. Erbakan, "Türkiye AB'ye girerse, İsrail de arkadan girecek. İsrail ile tek devlet olacağız. 'Efendim bu birlik çok büyüdü, bunu bölgelere ayıralım, Ortadoğu'yu Türkiye ile İsrail beraber yönetsinler' dedikleri zaman, biz İsrail'in vilayeti olmaktan başka ne olmuş olacağız?" diye konuşmuştu.

Kaynak: Milli Gazete
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.4499     EURO 7.1137     IMKB 88125     ALTIN 337,580    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by