ÇOCUKLARINIZ İÇİN GÜVENLİ SİTELER

İnternet çocuklar için zararlı, evlatlarımız sanal dünyada zehirleniyor demeyin! Ebeveynler ve çocukları için eğitici içeriğe sahip siteleri biraraya getirdik.

04 Mayıs 2010 Salı 05:19 < TEKNOLOJİ
Bundan sadece birkaç nesil önce, çocuklar sokaklarda oynayıp, hayatı belirli standartlar çevresinde öğreniyordu. Edinebileceği bilgi, televizyon, kitaplar, okul ve yaşam çevresiyle sınırlıydı. Ancak günümüzde, internetin hakimiyetiyle birlikte çocukların öğrenme alışkanlıkları da değişmeye başladı.

Artık çocuklar sokakta oynamak yerine bilgisayarda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Öğrenme kapasiteleri de internette erişebilecekleri sitelerin içeriğiyle doğru orantılı. İşte bu durum büyük bir sorunu ortaya çıkartıyor. Çünkü internet, faydalı içerikler kadar zararlı bilgilere sahip web siteleriyle dolu.

Anne ve babaları çoğunlukla bu tehlikeyi göz ardı etmeyip, çocuklarına interneti yasaklıyor.
Ancak bu çözüm değil, çünkü çocuğunuzu teknolojiden uzak tutmak onun hayata eksik atılmasına neden olacaktır. Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net yayınladığı bir yazıda, çocuklarınızın web üzerindeki yaşamlarını daha faydalı ve huzurlu geçirmeleri için faydalı siteleri bir araya getirdi.

Çocuk gözüyle bilim

Ağaç yaşken eğilir sözü insanlar için daha da geçerli. Bilimsel gerçekleri öğrenen çocuklar gelişim konusunda hayata 1-0 galip başlıyor.


www.biltek.tubitak.gov.tr/cocuk/


TÜBİTAK'ın özel olarak hazırladığı bu sitede çocuklara bilim aşkı aşılamak için hazırlanmış makalelerle karşılaşıyorsunuz. Sitede ayrıca, çocukların kendi aralarında yapabilecekleri güvenli deneylere de ulaşmak mümkün.

Sanal atlıkarınca

Bu site tasarım olarak çocukların gözünden çıkmış gibi görünüyor. Renkli bir sayfa yapısına sahip, Atlikarincam.com internetin minik ziyaretçileri için farklı içeriklere sahip.


www.atlikarincam.com

Flash oyunlar, masallar, komik filmler ve eğitici oyunlar sitenin içerdiği sayfalardan bazılarını oluşturuyor.

Ufak sanatçılar neler yapmış?

Birçok başarılı sanatçının çocukluğundan beri bu dalla ilgilendiği bilinir. Bir çocuğu sanata yönlendirmek aslında ona yapılabilecek en büyük iyiliklerden biri. Cocukca.com'da ziyaretçilerine bu konuda yardım etmeye çalışıyor.

www.cocukca.com

Çocukların yaratıcılıklarına yönelen flash oyunlar dışında sitede, minik sanatçı adaylarının yaptığı eserlere de yer veriliyor.

TTNet'ten çocuklara özel

İnternetin en kapsamlı çocuk sitelerinden biri de TTNET'e ait. Firma, ufak ziyaretçilerine özel olarak hazırladığı bu site için yüklü bir yatırımda yaptı. Sitede, çocuklar için eğitici bilgiler, tarihi dersler gibi bölümler bulunuyor.


www.ttcocuk.com

Bunun dışında, ufak ziyaretçilerin yaratıcılıklarını geliştirecek bölümlerde siteye eklenmiş. Örümcek Adam ve Demir Adam gibi ünlü süper kahramanlarla ilgili içeriklerde bu adreste bulunuyor.

Flash oyunların adresi

Çocuklar internette en çok Flash animasyonla yapılmış oyunlara göz atıyor. Benimoyunlarim.com adlı sitede, internetin ufak sakinlerine uygun oyunlara yer vermiş.


www.benimoyunlarim.com

Flash'la hazırlanmış bu yapımlar, macera, yarış, spor gibi bölümlere ayrılmış.

Çocuk gözüyle bilim

Ağaç yaşken eğilir sözü insanlar için daha da geçerli. Bilimsel gerçekleri öğrenen çocuklar gelişim konusunda hayata 1-0 galip başlıyor.


www.biltek.tubitak.gov.tr/cocuk/

TÜBİTAK'ın özel olarak hazırladığı bu sitede çocuklara bilim aşkı aşılamak için hazırlanmış makalelerle karşılaşıyorsunuz. Sitede ayrıca, çocukların kendi aralarında yapabilecekleri güvenli deneylere de ulaşmak mümkün.

Çocuklar için belgesel

National Geographic adı bilimle uğraşan herkes tarafından bilinir. Dünyanın en eski bilimsel makale dergilerinden biri olan National Geographic magazin, son yıllarda çocuklara yönelik özel bir dergi de çıkartıyordu.

www.nationalgeographic.com.tr/ngkids/index.htm

Ödüllü belgesellerin bu ünlü kanalı, sitesinde çocuklara bilimsel bilgiler verirken içeriğini dergiyle paralel de tutuyor. Örneğin, dergideki hayvanlar hakkında daha fazla bilgi ve fotoğraflara buradan ulaşmak mümkün.

Bu ada çocuklara

Sihirliada.com adlı site, sadece çocuklara özel içerikler geliştiren bir adres. Ancak sayfanın tüm özelliklerine ulaşmak için mutlaka üye olunması gerekiyor.

www.sihirliada.com

Çocuklara İngilizce eğitimi de veren bu sitede, çizgi romanlar, masallar ve oyunlar da bulunuyor.

Kültürlü çocuklar için

Kültür Bakanlığı, çocukları daha doğru eğitmek için internetin nimetlerinden faydalanmaya başladı.


www.kulturcocuk.gov.tr

Bakanlığın çocuk kulübünde, minik ziyaretçileri eğlendirecek ve eğitecek özel içerikler bulunuyor.

Basit oyuncaklar, atlas oyunu, tarihi bilgiler gibi özel bölümlere site üzerinden ulaşmak mümkün.
 
Kaynak: shiftdelete.net
 
asmt
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.4499     EURO 7.1137     IMKB 88125     ALTIN 337,580    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by