ELAZIĞ’DA YAŞAYAN SURİYELİLER’E İFTAR VERİLDİ!

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle vatanlarını terk ederek Elazığ’a gelen Suriyelilere iftar yemeği verildi...

02 Temmuz 2014 Çarşamba 18:07 < YAŞAM-SAĞLIK

Elazığ’da yaşayan…

SURİYELİLER’E İFTAR VERİLDİ! 

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle vatanlarını terk ederek Elazığ’a gelen Suriyelilere iftar yemeği verildi.

Düzenlenen iftar yemeğine Vali Ömer Faruk Koçak, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, Vali Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile Suriyeli sığınmacılar katıldı.

Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ yaptığı konuşmada:

“Bugüne kadar birçok iftar yemeği verdik ama en değerlisi bu akşam Suriyeli kardeşlerimizle yaptığımız bu iftarımız. Suriyeli misafirlerimiz Elazığ’a geldiği günden bu yana devletimiz ve Sayın Valimiz kendilerine sahip çıktı. Bizde her şeyi devletten beklememek adına bu iftar yemeğini verdik. İnşallah Suriyeli kardeşlerimize verilen bu iftarların devamı gelir.” dedi.

Suriyeli sığınmacılar adına konuşan Suriyeli Prof. Dr. Muhammet Nur iftar yemeğinin verilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek:

“İçinde bulunduğumuz durum çok büyük bir musibet ancak Türkiye dışında başka ülkelere giden kardeşlerimizi düşündüğümüzde Türkiye’ye sığınmış olan kardeşlerimizin daha iyi durumda olduklarını görüyoruz. İçinde olduğumuz bu durumda yapmamız gereken en önemli şey sabır gösterip başımıza gelen bu musibete sabır göstermektir. Yüce rabbimizde birçok ayetinde sabır gösterenlere tastamam mükafatlarını vereceğini bildiriyor.” Şeklinde konştu.

Suriyeli sığınmacılara sizler ve bizler bir vücudun değişik uzuvları gibiyiz diyen Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak ise:

“Vücudun herhangi bir uzvunun rahatsız olması durumunda tüm vücudun etkilendiği gibi Suriyeli kardeşlerimizin içinde bulunduğu bu acı durum bizleri de çok üzüyor.” dedi.

Vali Koçak konuşmasının devamında, “Suriyeli kardeşlerimiz kendi ülkelerinden ayrılarak ülkemize geldikleri günden bu yana bizim aziz misafirlerimiz oldular. Sizin vatanınızdan zulme maruz kalarak ayrı kalmanız sizler kadar bizleri de üzüyor ancak sevindirici bir tarafı var ki burada kardeşlerinizle beraber kendi evinizde kendi vatanınızdasınız. Kendi evinizde ne kadar eminseniz burada da o kadar emin olduğunuzu bilmenizi istiyoruz. Siz bir anlamda sizlerin bizim için Allah’ın bir lütfu olduğunuzu düşünüyoruz çünkü sizlerin bize misafir olması Allah’ın bir ikramıdır. İnşallah Suriye deki zulüm bir an önce biter sizlerde büyüdüğünüz topraklara dönersiniz ve huzurla saadetle bizlerde sizlerin sofralarına misafir oluruz.

Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ’a bu iftarı düzenlediği için teşekkür ediyorum. Birçok işadamı arkadaşımız da bu gibi iftar yemeği vermek istediklerini bizlere bildirdiler. Suriyeli kardeşlerimiz bugün bu toplu iftar yemeğine davet edilirken bazı endişeler yaşamışlar şunu belirtmek istiyorum ben Elazığlı değilim. Bir yıldır bu ilde valilik yapıyorum, geldiğim günden bu yana da şunu söylüyorum Elazığlı kardeşlerimizin hepsi sizleri kendi kardeşleri olarak görüyorlar, burada kaldığınız süre içerisinde kendi evinizde ne kadar rahat ediyorsanız burada da o kadar rahat edebilmeniz için ellerinden geleni yapmak istiyorlar.” dedi.

İftar programı İl Müftüsü Peyami Güngör tarafından yapılan dua ile sona erdi.

M.T

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.4499     EURO 7.1137     IMKB 88125     ALTIN 337,580    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by