FİREFOX YER İMLERİNİZİ SAKLAMANIN YOLU

Şu anda en çok tercih edilen web tarayıcılarından biri olan Firefox içinde birçok farklı özelliği de barındırıyor. İşte yer imlerinizi yedeklemenin yolu.

26 Mayıs 2010 Çarşamba 23:12 < TEKNOLOJİ

Microsoft'un geçtiğimiz aylarda Windows'un tekel tarayıcısı olma özelliğini kaybetmesiyle birlikte Firefox'un yıldızı biraz daha parlamaya başladı. Bu tarayıcının büyük ilgi görmesinin en büyük nedeni ise Firefox'u daha yetenekli hale getiren eklentiler.

Ancak, Firefox eklentilere sahip olmadan da kullanıcıları memnun edecek bazı özelliklere sahip. Bunlardan biri ise programın son versiyonlarıyla birlikte giderek gelişen yer imlerini yönetme sistemleri.

Internet Explorer'da oldukça zahmetli şekilde yapılan bu yedekleme işlemi Firefox'da çok daha pratik şekilde halledilebiliyor. Hemen her kullanıcı ani bir Windows çökmesi sonucunda aylarca toplayarak oluşturduğu yer imleri (sık kullanılanlar) listesini kaybetmiştir.

Bu sorunu tekrar yaşamamanız için teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'ten adım adım Firefox'da yer imlerinizin nasıl yedekleneceğini öğrenin:

Adım 1: Gerekli menüye ulaşmak

Yedekleme işlemini başlatmak için Firefox pencerenizin üst kısmında bulunan yer imleri sekmesine tıklayın. Burası normalde sık kullanan sitelerinize ulaştığınız yer. Ancak biz farklı bir işlem yapacağız.

Adım 2: Kütüphane ayarları ve yedekleme

Bir önceki adımda yaptığımız işlemler sizi Firefox'un yer imleri kütüphanesine ulaştıracak. Bu menüden yer imeleri sekmenizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.


Bu menüye geldikten sonra, ekranın sağ üst kısmında bulunan içe aktarma ve yedekleme kısmında tıklayın. Buradan hem yer imlerinizin yedeklerini alabileceksiniz.

Ekranın sağ üst kısmında bulunan içe aktarma ve yedekleme sekmesine tıklayın. Karşınıza gelen pencereden ise yedekle kısmına tıklayın. Buradan listenizi istediğiniz klasörün içine yedekleyin. Herhangibir sorunda Firefox otomatik olarak listenizi buradan geri alır.
 
Adım 3: Listeyi başka bilgisayara taşımak

Bu adımımızda size sık kullanılanlar listenizi farklı bilgisayarlara da taşımanın yolunu anlatacağız.Kütüphane menüsünün sağ üst kısmında bulunan içe aktarma ve yedekleme sekmesine tekrar tıklayın.

Karşınıza gelen pencereden ise yer imlerini HTML olarak dışa aktar adlı özelliği seçin.

Firefox listenizi HTML dosyası olarak istediğiniz klasörün içerisine kopyalayacaktır. Bu HTML yüklediğiniz her bilgisayardan Firefox yer imleri listenize ulaşabilirsiniz.

Adım: 4 Listenizi tekrar yüklemek

Bu adımda ise HTML olarak kaydettiğiniz bir dosyayı istediğiniz bilgisayara yüklemeyi göreceksiniz. Kütüphane menüsünde bulunan içe aktarma ve yedekleme sekmesine tekrar tıklayın.

Karşınıza gelen pencereden ise HTML olarak içe aktarma seçeneğini seçin. Bu sekmeye tıklayınca karşınıza, dosyayı göstermenizi isteyen bir pencere çıkacak. Buradan HTML dosyasıyla seçeneğini seçin ve ileriye tıklayın.

Son adım olarak ise gerekli dosyayı bulun ve ekle tuşuna basın. Artık yer imlerinize başka bilgisayardan da ulaşabilirsiniz. Format işleminden sonra bu adım sayesinde eski sık kullananlarınızı yeni sisteminize de yükleyebilirsiniz.
 
asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.4499     EURO 7.1137     IMKB 88125     ALTIN 337,580    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by