FRANSA'DA İSLAM KARŞITI AFİŞLERE YASAK!

Fransız mahkemesi, aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Jean-Marie Le Pen'in, bölgesel seçimler öncesi yürüttüğü kampanyada kullandığı İslam karşıtı afişlerin yasaklanmasına karar verdi.

13 Mart 2010 Cumartesi 20:08 < DÜNYA
Irkçılıkla mücadele derneklerinin yaptığı başvuruyu değerlendiren Marsilya Mahkemesi, ''tahrik edici'' olarak nitelediği afişin, ''bir ulusu, kadınları ve bir dine inananları rencide edici bulduğunu'' bildirdi.
 
Mahkeme, aşırı sağcı partiden afişlerin derhal seçim kampanya panolarından çıkartılmasına, gecikme halinde her gün için 500 avro para cezası ödenmesine hükmetti.

Le Pen'in partisinin, seçimler için hazırladığı propaganda afişinde, çarşaflı bir kadın ile Cezayir bayrağının renkleriyle boyanmış ve füzeleri anımsatan minarelerle kuşatılmış bir Fransa haritasını kullanması, ırkçılıkla mücadele derneklerinin ardından, Cezayir hükümetinin de sert tepkisine yol açmıştı.(aa)
 
asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.4499     EURO 7.1137     IMKB 88125     ALTIN 337,580    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by