GOOGLE SANSÜRCÜ ÜLKELERİ İFŞA ETTİ

Google, dünya genelinde kendilerinden hangi ülkenin ne kadar sıklıkla kullanıcı bilgisi ya da sansür istediğini ilk kez açıkladı.

23 Nisan 2010 Cuma 04:02 < TEKNOLOJİ
    Listenin başında 3,663 ayrı veri talebi ile Brezilya yer alırken, ABD 3,580 taleple ikinci, İngiltere 1,166 taleple üçüncü sırada yer alıyor.

    Google, sansür talebi nedeniyle geçen ay Çin'deki arama motoru piyasasından çekildiğini açıklamıştı.

    İnternet şirketi, Çin'den gelen talepler ile ilgili istatistikleri, devlet sırrı olarak görüldüğünden, açıklayamayacaklarını da bildirdi.

    Google'dan belli içeriklerin arama sonuçlarında görüntülenmemesi konusunda en fazla talepte bulunan ülke de Brezilya oldu.

    Brezilya, Temmuz ve Aralık 2009 ayları arasında Google'dan bu yönde 291 talepte bulundu.
 
    İçerik sansürü

    İçerik sansürü talep eden ülkeler listesinde Almanya 188 taleple ikinci, Hindistan 142 taleple üçüncü, ABD ise 123 taleple dördüncü sırada yer alıyor.

    Türkiye ise listede " 10'dan az sayıda veri kaldırma başvurusunda bulunan ülkeler" arasında yer alıyor.

    Verilen bilgiye göre bu taleplerin üçte ikisi yerine getirilmiş.

Türkiye, listede Google'dan veri ( kullanıcı bilgisi) talep eden ülkeler arasında ise yer almıyor.
 
    'Çoğu meşru talepler'

    Google'ın baş hukuk danışmanı David Drummond, kendilerine gelen taleplerin büyük bir çoğunluğunun "çocuk pornosu içeriğinin kaldırılması, yasal cezai soruşturmalar için bilgi sağlanması gibi geçerli ve meşru nedenlere sahip olduğunu" söyledi.

    Google, ülkelerin talep ettiği bilgileri gösteren ve yeni açtıkları bölümün "daha fazla şeffaflık yolunda ilk adım" olmasını umduklarını açıkladı.

    Şirketin verdiği bilgiye göre internette sansür uygulayan ülkelerin sayısı 2002 yılında sadece dörtken, şu anda bu sayı 40'a yükselmiş durumda.Google, ülkelerin bilgi ve sansür taleplerine ilişkin bir sonraki verileri altı ay sonra açıklayacak.(BBC)

 
    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.4499     EURO 7.1137     IMKB 88125     ALTIN 337,580    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by