HALK OYUNLARI ÇALIŞTAYI YAPILDI

Elazığ halk oyunlarının ve halk müziğinin yaygınlaştırılması ile ilgili sorunların tespit edilmesi ve çözüm üretilmesi amacıyla Halk Oyunları Çalıştayı yapıldı.

05 Mayıs 2010 Çarşamba 14:37 < KÜLTÜR - SANAT

    Elazığ Halk Oyunları Çalıştayı yapıldı. Fırat Üniversitesi (FÜ) beden eğitimi ve spor yüksek okulu binasında yapılan çalıştayda konuşan Yrd. Doç. Dr. Bilal Çoban, Elazığ halk oyunlarının ve halk müziğinin yaygınlaştırılması ile ilgili sorunların tespit edilmesi ve çözüm üretilmesi için bu çalıştayın yapıldığını bildirdi.

    Son yıllarda artan eğlence kültürü ve popüler kültürün, mahalli müziği ve halk oyunları da etkisi altına aldığını kaydeden Çoban, şunları söyledi:       
 
    "Özellikle klasik sazlar eşliğinde yöreselleştirilen ve otantik kimlik adı altında sunulan oyunlar, yüzyıllar süre gelen geleneklerimizi altına almış ve bizden sonraki nesillere bu deryanın damlasını dahi reva görmeyerek bir tüketime gidilmiştir. İnsanların eğlencelerini paylaştıkları toplanma alanlarında, düğünlerde derneklerde ve çeşitli eğlence yerlerinde popüler kültür ve geleneksel kültürümüze baskın gelmiş ve halk oyunlarımız ile türkülerimiz unutulma noktasına gelmiştir."       
 
    Bu sorunların daha da artmaması için bu çalıştayı yaptıklarını dile getiren Çoban, farklı alanlarda da kurdukları komisyon ve birimler aracılığıyla eğlence yerlerine giderek, mekan sahiplerine gerekli açıklamalarda bulunacaklarını sözlerine ekledi.
 
    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.4499     EURO 7.1137     IMKB 88125     ALTIN 337,580    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by