HER RESMİNİZ 3D OLACAK

Avatar'la başlayan 3D furyası son hız devam ediyor. Artık 3D için Hollywood'a muhtaç değilsiniz. 3D Journal programı ile istediğiniz fotoğrafı üçüncü boyuta geçirin!

09 Mayıs 2010 Pazar 21:46 < TEKNOLOJİ

    James Cameron'ın Avatar'ını izlemediyseniz de mutlaka duymuşsunuzdur. Tamamen 3D olarak çekilen bu film, sinema tarihinde bir devrim yarattı. Üç boyutlu , sinema seyircisi için aslında bir yenilik değildi ancak Cameron modern teknolojiyle bu sistemi harmanlayınca ortaya görülmesi gereken bir şölen çıktı.

    3D'in arkasındaki teknoloji aslında göründüğünden daha basit. Üst üste konulmuş iki fotoğraf karesine, özel bir gözlükle baktığınız zaman gözleriniz bu görüntüyü üç boyutlu olarak görüyor.

    Bu göz hilesi ilk olarak 1800'lerde kullanılmaya başlanmış. Stereoscopic resimleri etkileyici yapan en büyük etken ise, bu fotoğraflara verilen derinliklerden geçiyor.

    Hollywood'un büyük ümit bağladığı 3D teknolojisi önümüzdeki aylardan itibaren
neredeyse her filmde standart hale gelecek. Üç boyutlu görüntü keyfini yaşamak için Hollywood'a muhtaç değilsiniz. Siz de 3D Journal adlı programla dilediğiniz fotoğrafı üçüncü boyuta geçireceksiniz...

    Programa nasıl ulaşılır?

    3D Journal, bilgisayarınızda 5 MB yer kaplayan ufak bir program. Ancak sunduğu hizmeti sizi oldukça eğlendirecek.

 
Normalde Photoshop ile uzun uğraşlar sonucunda yapabileceğiniz stereoscopic
 görüntüleri, bu program sayesinde birkaç basit adımla uğraştırabilirsiniz.
    Ücretsiz olan bu program, Çek yazılımcılar tarafından geliştirilmiş.
 
    
 
    Resim yüklemek

    Program, iki resmi üst üste koyarak sizin için otomatik bir 3D görüntü oluşturur. Bunu yapmak için ilk önce , yazılımın sol üst kısmında bulunan file seçeneğine tıklayın.


 
    Buradan, open left image adlı sekmeye tıklayın. Karşınıza gelen ekrandan kendinize bir resim seçin.

    İkinci resmi yüklemek

    Bu sefer aynı resmi ikinci kez yüklemeniz gerekiyor. Bir önceki adımdaki yapılanları tekrarlayın ama bu sefer open right image sekmesine tıklayın.


    Aynı resmi tekrar seçin ve 3D Journal sizin için üst üste oturtulmuş iki fotoğraf hazırlayacak.

    Fotoğrafları birleştirmek

    Yüklediğiniz fotoğrafların 3D'ye dönüşmesi için, program tarafından birleştirilmesi gerekiyor.

Bunu yapmak için, ekranın sol üstünde bulunan file menüsünü tıklayın karşınıza
gelen yerden ise create a 3D image seçeneğini işaretleyin.

    Fotoğraflara derinlik vermek

    Şu anda program iki fotoğrafı birleştirdi. Ancak gözlük taktığınızda resmin üzerinize doğru gelmesi için fotoğrafa derinlik vermeniz gerekiyor. Bunu yapmak için, ekranın sağ alt kısmında bulunan create a 3D image menüsünü kullanacağız.

    Derinlik vermek için, yukarı ya da aşağıya oklarını kullanın. Eğer yukarıya basarsanız, fotoğraf ekrandan üzerinize çıkıyor gibi olacaktır. Aşağıda basarsanız ise, ekranın içine doğru bir derinlik hissi yakalarsınız.

    3D görüntüye efektler eklemek

    Avatar filmindeki gibi çeşitli özel efektler istiyorsanız program size bu imkânı da sunuyor. Bunu yapmak için, ekranın sağ altında bulunan create a 3D image kısmını kullanacağız.

    Burada farklı oklar göreceksiniz. Eğer sağa ya da solda bulunan oklara tıklarsanız, derinlik hissinin o yöne doğru kaydığını göreceksiniz. Böylece gözlükle resim hem öne hem de ya da sol tarafa doğru dışarı çıkmış olacak.
fotoğrafa baktığınız,

    Uygun gözlüğü seçmek

    3D gözlüklerin etkili olması için elinizdeki gözlüğe göre filtrelenmiş olması gerekiyor. Önce elinizdeki gözlüğün rengine bakın, daha sonra ise, ekranın sol üst kısmında bulunan extra kısmına tıklayın.

    Karşınıza gelen ekranın en üst kısmında ise gözlüğünüzün rengini işaretleyin. Genelde ülkemizde, yeşil kırmızı (green/red) gözlükler satılıyor. Bu işlem bittikten sonra, ok kısmına tıklayın. Program, sizin için fotoğrafınızı filtreleyecektir.
 

    Fotoğrafı kaydetme

    Ekranın sol üst kısmında bulunan file menüsüne tekrar tıklayın. Buradan, save 3D image adlı sekmeyi işaretleyin. Program size, hazırladığınız fotoğrafı parça parça mı yoksa bir bütün olarak mı saklamak istediğinizi soracak.

    Eklediğiniz tüm efektlere ulaşmak için whole seçeneğine tıklayın. Böylece tüm içeriğe erişebileceksiniz. Daha sonra, fotoğrafı yüklemek istediğiniz klasörü seçin ve resminize bir ad verin. Böylece artık 3D içerikli bir fotoğrafa sahip olacaksınız.
 
    (shiftdelete.net)
 
            asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.4499     EURO 7.1137     IMKB 88125     ALTIN 337,580    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by