'PAPA SONUNDA KOVULACAK'

Katolik Kilisesi'nde peş peşe patlak veren sübyancı skandalları Papa 16'ncı Benedikt'i zor durumda bıraktı. Son olarak Benedikt'in Papa olmadan önce pedofili bir din adamının aforoz edilmesine karşı çıktığı öne sürüldü.

11 Nisan 2010 Pazar 15:07 < DÜNYA
    Gün geçmiyor ki, Vatikan’da yeni bir sübyancılık skandalı patlak vermesin. Son olarak Amerikan AP ajansı, 1985 yılında müstakbel Papa’nın kilisedeki bir sübyancılık vakasını örtbas ettiğine dair yeni bir belge ortaya çıkardı.    
 
    Olay, başta İtalya olmak üzere tüm dünyada geniş yer buldu.

    İtalya’da yayınlanan Libero Gazetesi, “Papa’yı kovmak istiyorlar. ABD medyası pedofiliyle ilgili bir belgeyi ortaya attı. Stratejik bir operasyonla düşmanları onun pes etmesi için çalışmalara start verdi” dedi.

    İrlanda, Almanya, Norveç ve ABD’de patlak veren kiliseyle ilgili pedofili suçlamalarının ardından Amerikan haber ajansı müstakbel Papa’nın 1985 yılında İnançlar Kongregasyonu Başkanı iken ABD’deki Oakland Başpiskoposu’na Latince yazdığı Kardinal Joseph Ratzinger imzalı bir belgeyi yayınladı.

    Mektupta Ratzinger, Oakland kentindeki kilise rahibi Stephen Kiesle’nin pedofiliden hüküm giymesine rağmen görevine devam etmesine yeşil ışık yakıyordu. Amerikan basını, kilisenin imajını korumak ve o dönemde çok sayıda rahip kiliseden ayrıldığı için Ratzinger’in olayı örtbas etmek istediğini öne sürdü.

    Mağdurları kabul edecek

    Pedofili skandalı Vatikan üzerindeki baskıyı giderek artırırken Papa’nın Basın Sözcüsü Federico Lombardi, 16’ncı Benedikt’in kilisedeki cinsel taciz ve tecavüz mağdurlarını belirli zamanlarda huzurda kabul edeceğini açıkladı.

    BİLGİ NOTU

    Vatikan tarihinde çeşitli nedenlerle istifa eden papalar bulunuyor. Vatikan çevreleri, Alman asıllı Papa 16’ncı Benedikt’i istifaya zorlamak için bir kampanya yürütüldüğünü öne sürüyor.(Hürriyet)
 
    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.4499     EURO 7.1137     IMKB 88125     ALTIN 337,580    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by