SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ KOVANCILAR'DA ANILDI

Sarıkamış harekâtının 96. yılında şehitlerimiz Kovancılar'da yapılan törenlerle anıldı.

24 Aralık 2010 Cuma 22:19 < İLÇE

22 Aralık-5 Ocak 1914 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve bazı rivayetlere göre 65 bin, bazı rivayetlere göre ise 90 bin askerimizin donarak şehit olduğu tarihimizin en acı olaylarından biri olan Sarıkamış harekâtının 96. yılında olayda hayatını kaybeden şehitlerimiz Kovancılar'da yapılan törenlerle anıldı.

Hükümet Konağı önünde yapılan anma töreni Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Kovancılar Lisesi öğretmeni Emrah Çelik günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptıktan sonra, Kovancılar Lisesi müdür yardımcısı Cebrail Düzgün ve İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ebu Bekir Yalçın şiirler okudular.

Törende bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Selçuk Aslan Sarıkamış harekâtının tarihimizin müphem sayfalarından biri olduğunu belirterek tarihimizdeki bu ve bunun gibi hadiseleri objektif bir gözle değerlendirmemiz gerektiğini ifade etti.Aslan şunları söyledi:
 
“Bir şairimiz dizelerinde Sarıkamış şehitleri için "onlar da en az Çanakkale’dekiler kadar kahramandı, destanları da kendileri gibi karların altında kaldı" diyor. Tarihimizin her yönüyle yüzleşmemiz ve her yönünü bilmemiz gerekmektedir. Tarihimizi objektif olarak öğrenir ve öğretirsek doğruyu bilir ve idrakinde olursak aynı hataları tekrarlamaktan uzaklaşırız. Sarıkamış harekâtı da tarihimizin müphem sayfalarındandır. Bir dönem hiç olmamış gibi üstü örtülmüş, bir dönem harekâta karar verenleri karalamak için facia haddinden fazla büyütülmüştü. Bunu iyi görmek ve doğruyu görerek objektif  bir şekilde ele almak gereklidir.
 
Tüm bunlardan öte Sarıkamış bize Türkün her şartta itaatini, kahramanlığını ve azmini gösterir. Sonu bir facia ile bitmiş olsa da orada can veren Mehmetler birer kahramandır ve o kahramanlar bizlerin dedeleridir. Unutmamak ve unutturmamak boynumuzun borcu, vicdan sorumluluğumuzdur. Kovancılar'da geçtiğimiz yıl bir ilk olarak yaptığımız ve bu sene de devam ettiğimiz anma törenleriyle vefa borcumuzun ödenmesinde ilk adımı attık. Devamında periyodik olarak Sarıkamış’ı vatandaşlarımıza göstermek, o mekânda dedelerimizin, atalarımızın manevi varlığını hissetmek istiyoruz” dedi.
 
Kaymakam Selçuk Aslan'ın konuşmasının ardından şehitlerimizin ruhları için İlçe Müftü vekili İbrahim Halil Kucur tarafından dua edildi ve tören mangasının saygı atışıyla anma programı sona erdi.

HG
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.6029     EURO 7.2441     IMKB 89644     ALTIN 335,599    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by