TRAFİK TESCİLDE YENİ SİSTEME GEÇİLİYOR

1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren 2. el araç devir işlemlerinde yeni sisteme geçiliyor.

28 Nisan 2010 Çarşamba 11:26 < TEKNOLOJİ
     1 Mayıs Cumartesi gününden itibaren ikinci el araç sahipleri Trafik Tescil şubelerine gitmeyecek.
 
    Araç satış sözleşmesi ile devir işlemleri 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren noterler kanalıyla gerçekleşecek. Noterler araç satış sözleşmesi ücretine ek olarak vatandaştan ruhsat ve posta ücreti de tahsil edecek.
 
    Aracın ruhsatı çıkana kadar vatandaşlara geçici bir belge düzenlenecek. Ruhsat vatandaşa ulaştırılana kadar trafikte bu geçici belge kullanılacak.
 
    Devir işlemlerinin noterlere devredilmesiyle Trafik Tescil'deki çilenin de sona ermesi amaçlanıyor. Vatandaşlar yeni sistemde TŞOF'a verdikleri ücretten de kurtulacak. Dosya parası ve iş takipçilerine verilen ücretler de yeni sistemde vatandaşa yansımayacak. Böylece, 100 liralık masrafla araç devri gerçekleşecek.
 
    Trafik Tescil şubelerinde sadece yeni araçların tescil işlemleri gerçekleştirilecek. Tescil şubeleri ayrıca belge kaybı, ruhsat yenileme işlemlerini de yürütmeye devam edecek.
 
    Emniyet Genel Müdürlüğü şimdi ilk el araçların devir işlemlerinin de noterler kanalıyla yapılması için bir çalışma yapıyor. Araç devir işlemlerinin noterlere devredilmesiyle birlikte emniyetin üzerindeki yükün önemli kısmı kalkmış olacak.
 
    Emniyet Genel Müdürlüğü 81 il ile 476 ilçedeki Trafik Tescil bürolarında görev yapan 3 bin 600 polisin büyük bölümünü ise asli görevlerine göndermeyi planlıyor.
    
    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.4499     EURO 7.1137     IMKB 88125     ALTIN 337,580    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by