''TÜRKLERLE KÜRTLERİN İLK ZAFERİ MALAZGİRT''

BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Bizans İmparatorluğu'na karşı Türkler ve Kürtlerin ortak mücadele ettiğini belirtirken Malazgirt savaşını örnek gösterdi.

12 Ocak 2010 Salı 04:01 < SİYASET
        Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Batman Milletvekili Bengi Yıldız, "Ortak tarihimize baktığımızda 1071 yılında Malazgirt'te Bizans İmparatorluğuna karşı Türklerin ve Kürtlerin mücadele ettiğini görüyoruz. Malazgirt Savaşı Türkler ve Kürtlerin tarihteki ortak ilk zaferleridir" dedi.
 
        BDP Milas İlçe Örgütü'nün açılışı BDP'li Bengi Yıldız, kapatılan DTP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Erdoğan, Nizamettin Öztürk, BDP İl Başkanı İbrahim Kol, BDP Milas İlçe Başkanı Songül Türkan, Marmaris ve Bodrum İlçe Teşkilatı yöneticileri, İzmir İl Teşkilatı yöneticileri ve çok sayıda kişinin katılımıyla yapıldı. Bölücübaşı Öcalan lehine sloganların atıldığı törende geniş güvenlik önlemleri alındı. Milletvekili Yıldız yaptığı konuşmada, Kürtlerin bölücülük değil kendi kültürlerini, dillerini yaşatmak istediğini söyledi.

        Yıldız, Türk ve Kürtlerin Malazgirt'te birlikte savaştığını söyleyerek, "Kürtler yaşamaya ve mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Ortak tarihimize baktığımızda 1071 yılında Malazgirt'te Bizans İmparatorluğu'na karşı Türklerin ve Kürtlerin mücadele ettiğini görüyoruz. Malazgirt Savaşı Türkler ve Kürtlerin tarihteki ortak ilk zaferleridir. Ama tarih kitaplarında bunlar bu şekilde anlatılmaz. Bizim Çanakkale'de de, Kurtuluş Savaşı'nda da ve bu Cumhuriyet'in kuruluşunda da kanımız var. Türkler olduğu gibi Kürtler de bu cumhuriyetin asli unsurlarıdır" dedi.

        Yıldız, konuşma yaptığı alandan ayrılmadan önce partililerle birlikte halay çekti. Bu arada çevredeki bazı vatandaşların toplantının yapılacağı meydan civarındaki evlerinin balkonlarına Türk bayrağı asması dikkat çekti.(iha)
 
        asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.4499     EURO 7.1137     IMKB 88125     ALTIN 337,580    
Expression #1 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'Awhaber_elaziggundem.c.id' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by